menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۷/۶/۱۲ دوشنبه
(0)
(0)
هفته جهانی داوری 2018؛ شعار امسال: تنوع در داوری
هفته جهانی داوری 2018؛ شعار امسال: تنوع در داوری

هفته جهانی داوری 2018؛ 15-10 سپتامبر (مصادف با 24-19 شهریور 1397)


از سال 2015، چندین موسسه علمی و پژوهشی بین المللی، پیشنهاد «هفته داروی» را در طول هر سال ارائه نموده و روزهای بین 10 تا 15 سپتامبر را بدین عنوان نامکذاری نمودند تا در این ایام، این موضوع در بین جامعه علمی جهان، اعم از پژوهشگران، متخصصین، اعضای هیات علمی و بخصوص متخصصین جوان و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی، گفتگو در این مورد بیش از گذشته تقویت گردد. 
در یکی دو سال اخیر، شعاری را نیز برای این هفته در نظر گرفتند که با اطلاع رسانی این شعار در گروههای هدف، یکی از جنبه های این موضوع نیز به بحث و تبادل نظر گذاشته شود. همینطور که در لوگوی
«هفته داوری سال 2018» ملاحظه مینمایید، شعار امسال این بزرگداشت، «تنوّع در داوری» در نظر گرفته شده است.
 

سابقه تاریخی این هفته و نامگذاری آن چیست؟
 

از سال 2015، موسسه غیرانتفاعی ORCID، موسسه خیریه Sense About Science و شبکه پژوهشی موسوم به Science Open این هفته را با عنوان «هفته داوری» یا “Peer Review Week” نامگذاری نمودند. البته روزهای پیش بینی شده برای این هفته در طول سه سال گذشته کمی با یکدیگر تفاوت داشت، اما در همه موارد در روزهای ماه سپتامبر بوده است. 
شعار سال 2017 هفته جهانی داوری، «شفافیت در داوری» تعیین گردیده بود.
 

بدیهی است که در سطح جهانی، همه ساله به ابعاد بیشتری از این موضوع پرداخته شده و یا به عبارت دیگر، برنامه های اطلاع رسانی، آموزش و ظرفیت سازی، هر سال توسعه بیشتری پیدا میکند. 
وب سایت اصلی که در سطح جهانی به اطلاع رسانی این موضوع میپردازد، این وب سایت است:


https://peerreviewweek.wordpress.com/  
 

در سال 2018، 29 عضو حقوقی که عمده آنها را سازمانها و موسسات مرتبط با این موضوع تشکیل میدهند، وظیفه کمیته سازماندهی این هفته را عهده دار گردیده اند. لیست این موسسات عضو کمیته سازماندهی هفته جهانی داوری را در این صفحه میتوانید مشاهده نمایید:


https://peerreviewweek.wordpress.com/about/ 

 

اما یک بخش جالب از وقایع این هفته و حتی روزهای قبل آن و همچنین یکی از بخشهای جالب توجه وب سایت هفته جهانی داوری سال 2018، لیست وقایع مختلفی است که توسط برخی موسسات و نهادهای مرتبط برای این هفته و بمناسبت هفته جهانی داوری پیش بینی نموده اند. مجموع این برنامه ها و رویدادها را میتوانید در لینک زیر بیابید و از هر یک که خواستید، استفاده نمایید:


https://peerreviewweek.wordpress.com/peer-review-week-2018/ 

 

برخی از رویدادهای جالب توجه این هفته، در سطوح جهانی بشرح ذیل میباشند:
 

•    هفتم سپتامبر: رونمایی از «گزارش وضعیت جهانی داوری» توسط موسسه Publon
 

•    دهم سپتامبر: برگزاری وبینار «هفته جهانی داوری» توسط موسسه ORCID برای کشورهای مناطق امریکا، اروپا، خاورمیانه و افریقا  (ساعت 20-19 به وقت ایران). ضمناً برای ورود و ثبت نام به این لینک مراجعه نمایید:


https://register.gotowebinar.com/register/7400410737743669251 


•    یازدهم سپتامبر: برگزاری وبینار «ده سوال اصلی و بسیار رایجی که نویسندگان در باره داوری دارند». این وبینار نیز توسط دکتر Wickham استادیار آکادمی علوم چین ارائه میگردد. برای ثبت نام و اطلاع از زمان این وبینار، به لینک زیر مراجعه نمایید:


https://my.demio.com/ref/SZ2PP8icRut7rzRU 


•    دوازدهم سپتامبر: اعلام برندگان و جوایز داوری سال 2018 موسسه Publon (پابلون)
موارد فوق، تنها بخش کوچکی از رویدادهای برنامه ریزی شده این هفته بوده و علاقمندان میتوانند با ورود به صفحه فوق، به اطلاعات تفصیلی رویدادها به تفکیک روزهای هفته و حتی قبل از آغاز هفته نیز، دست پیدا کنند. 

 

اما خبر خوب برای پژوهشگران کشورمان این است که آمارافزار نیز برای این هفته و مناسبتهای آن، برنامه ریزی نموده است. موسسه آمارافزار در نظر دارد، برای اولین بار در طول 4 سالی که از تعریف این هفته در سطح جهان میگذرد، به معرفی این هفته در بین جامعه هدف این موضوع، بپردازد. فلذا قصد داریم چند رویداد آموزشی اطلاع رسانی مرتبط با موضوع داوری مستندات علمی و پژوهشی را، در طول این هفته، یعنی بین روزهای 19 تا 24 شهریور ماه، برگزار نماییم.

 


به یاری خداوند متعال و همراهی شما یاران و همراهان همیشگی آمارافزار، طی روزهای آینده، لیست این برنامه ها و رویدادهای مرتبط با این هفته، از طریق وب سایت و کانال تلگرام آمارافزار به اطلاع شما عزیزان خواهد رسید.
منتظر اخبار بعدی مرتبط با این رویداد باشید.

 

دوازدهم شهریور ماه 1397؛ سوم سپتامبر 2018

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.