menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۶/۲/۲۶ سه شنبه
(1)
(0)
دوره آنلاین تحلیل رگرسیون با SPSS
دوره آنلاین تحلیل رگرسیون با SPSS
در این دوره آموزشی آنلاین با عنوان «تحلیل آماری رگرسیون خطی با نرم افزار SPSS»، به کلیه مبانی نظری و روشهای عملی آنالیز رگرسیون خطی که خود مادر تمامی روشهای رگرسیونی است، تسل کامل پیدا نموده و میتوانید خود، بطور مستقل یک تحلیل رگرسیون خطی تک متغیره و چند متغیره را بر اساس دو هدف اصلی و اساسی این روش، انجام دهید. علاقمندان برای ثبت نام در این دوره آنلاین، این متن را بطور کامل بخوانند.

اهمیت یا ضرورت یادگیری و کسب مهارت مطلوب در مورد روش تحلیل رگرسیون خطی را میتوان از دو منظر مورد ارزیابی قرار داد:
اول، این روش در بسیاری از پژوهشها و یا مقالات حاصل از آنها، بعنوان یک روش پرکاربرد مورد استفاده قرار میگیرد. در مورد دلایل پرکاربرد بودن این روش، صحبت خواهم نمود.

دوم، اینکه اگر به انواع روشهای رگرسیونی، یا بهتر است بگوییم، خانواده روشهای رگرسیونی، توجه کنیم، متوجه میشویم که پایه و اساس کلیه روشهای رگرسیونی، در روش رگرسیون خطی نهفته است. فلذا بی مناسبت نیست که برخی از متخصصی آمار، بخصوص آمار کاربردی، روش رگرسیون خطی را مادر خانواده روشهای رگرسیونی میدانند و اعتقاد دارند که بدون یادگیری این روش، نمیتوان درک درستی از سایر روشهای رگرسیونی، مانند رگرسیون لجستیک، رگرسیون پواسون، رگرسیون کاکس (یا بقاء) و ... داشت. 

پس بدیهی است که حتی علاقمندان و پژوهشگرانی که ممکن است بخاطر شرایط حاکم بر رشته تخصصی آنها، کاربرد روش رگرسیون خطی را در زمینه های پژوهشی خود، خیلی بالا ندانند، اما بخاطر اهمیت دومی که در بالا به آن اشاره نمودم، باید با مبانی نظری و راهکارهای عملی و نرم افزاری این روش، بطور کامل آشنا باشند.

اما در مورد دلایل پرکاربرد بودن روشهای رگرسیونی، به دلایل زیر میتوان اشاره نمود:
1- ماهیت چند متغیره در اکثر پدیده های مورد مطالعه در رشته های تخصصی مختلف از علوم پزشکی، علوم اجتماعی، علوم انسانی، علوم مهندسی، علوم کشاورزی و ...، اکثر پیامدها دارای دلایل و عوامل تعیین کننده تک عاملی نیستند و برعکس مدلهای چند عاملی یا چند متغیره امکان توجیه این پدیده ها را به محققین میدهد. پس باید روش آماری مورد استفاده در شناخت این عومال نیز، امکان تحلیل آماری تک و چند متغیره را به پژوهشگران مربوطه، بدهد.

2- در مطالعات پژوهشی مختلف، بخصوص مطالعات مشاهده ای، در تمامی علوم و یا اکثر آنها، برخورد مناسب با متغیر/ متغیرهای مخدوشگر، مزاحم و یا حتی متغیرهای بینابینی (Mediators or Moderators) با استفاده از روشهای چند متغیره، بخصوص روشهای آماری که دارای دو گزینه تک متغیره و چند متغیره هستند، به بهترین شکل، امکان پذیر است. روشهای رگرسیونی، یکی از روشهای آماری هستند که این امکان را برای پژوهشگران، بسهولت میسر میسازند.

3- در روشهای رگرسیونی، محدودیتی در زمینه بکارگیری یا ورود انواع متغیرها (اعم از متغیرهای کمی، کیفی، اسمی، رتبه ای و ...) وجود نداشته، در حالیکه در برخی روشهای آماری مانند روشهای آنالیز واریانس یا ANOVA، ورود هر متغیر مستقلی امکان پذیر نبوده و محدودیتهایی در این زمینه وجود دارد.

4- امکان مقایسه در شرایط تک متغیره و چند متغیره روش رگرسیونی، تا اندازه زیادی و شاید بهتر از سایر روشها، وجود دارد. به عبارت دیگر، گزینه توان آماری یک تحلیل آماری که میتواند در تفسیر نتایج آنالیزهای آماری محققین، اثرگذار باشد، در روشهای رگرسیونی، کمترین تغییر یا نوسان را در بین دو وضعیت کلی تک متغیره و چند متغیره، دارد.

5- گزارشدهی شاخص «اندازه اثر» یا effect size measure در تحلیلهای رگرسیونی، البته در کلیه انواع این روشها، بسهولت میسر است و اکثریت نرم افزارهای آماری این شاخصها را در خروجی خود گزارش مینمایند. لیکن این شاخصهای پرکاربرد که بخصوص در نگارش مقالات جدید، بسیار مورد توجه قرار گرفته، در برخی روشهای آماری چند متغیره، با دشواری روبرو بوده و بسیاری از پژوهشگران، وقتی با سوالات داوران مقالات در این زمینه مواجه میشوند، امکان گزارش اینگونه شاخصها را در خروجی آن روشها، ندارند.

در این دوره آموزشی که در 6 جلسه 3 ساعته برنامه ریزی شده است، هر هفته با یک مبحث مهم از روش رگرسیون خطی آشنا شده و در آن زمینه تسلط عملی و مهارتی پیدا میکنید.
در این دوره، برخلاف بسیاری از دوره های آموزشی رایج در کشور، فقط با اجرای یک آنالیز رگرسیونی و حداکثر تفسیر خروجی نرم افزار، آشنا نمشوید، بلکه کلیه مطالب و موضوعاتی که باید در بخش «موارد و روشهای» یک مقاله پژوهشی که با این روش آنالیز میشود، را فرا گرفته و همچنین کلیه مطالب و نکاتی که در بخش «یافته ها» در این مقالات باید گزارش شود و تفسیر و کاربرد آنها و همچنین ملاحظاتی که باید در بخش «بحث و نتیجه گیری» اینگونه مقالات درج شده تا امکان استنادات یا شاخص استنادات مقاله شما را ارتقاء دهد را نیز آموزش دیده و در این زمینه مهارت قابل قبولی پیدا میکنید.

پس از همه علاقمندان دعوت میکنم که اگر قصد تسلط در این روش پرکاربرد را دارند و میخواهند بطور مستقل و فقط با استفاده از نرم افزار پرکاربردی مانند SPSS کلیه آنالیزهای رگرسیونی پژوهشهای خود را انجام داده و تفسیر نمایند، در این دوره آموزشی ثبت نام نموده و از مطالب و محتوای این دوره بهره مند گردند.

ضمناً میتوانید از جدول زیر برای ثبت نام و اقدامات بعدی مربوطه، استفاده کنید.پس از واریز وجه نیز از طریق اقدام زیر، فرایند ثبت نام را کامل نمایی:


 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.