menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۵/۱۲/۲۳ دوشنبه
(0)
(0)
دوره آموزشی نوروزی آنلاین «مقاله نویسی مطالعات مقطعی (توصیفی-تحلیلی) از صفر تا صد» برگزار میگردد
دوره آموزشی نوروزی آنلاین «مقاله نویسی مطالعات مقطعی (توصیفی-تحلیلی) از صفر تا صد» برگزار میگردد
پیرو نظرسنجی آمارافزار از کاربران فهیم و فرهیخته خود در طول ماههای دی و بهمن، بیش از 90 درصد از شرکت کنندگان در نظرسنجی، ضمن موافقت با برگزاری دوره های آموزشی در تعطیلات نوروزی (منظور ایام قبل از تعطیلات تا پایان آن که حدوداً بازه زمانی 20 اسفند تا 15 فروردین را در بر میگیرد)، از بین عناوین مختلف برای آموزش در این بازه زمانی، موضوع مقاله نویسی برای مطالعات مقطعی (توصیفی-تحلیلی) را بدین منظور انتخاب نمودند.

در این راستا، مجموعه آمارافزار با تکیه بر تجارب 4 سال آموزش مدون و مبتنی بر نیاز پژوهشگران جوان کشور و درخشش در عرصه های مختلف آموزشی، دوره بسیار کاربردی را تحت عنوان دقیق «مقاله نویسی مطالعات مقطعی (توصیفی-تحلیلی) از صفر تا صد» برگزار خواهد نمود. همانطور که از نام متفاوت این دوره آموزشی با دوره های مشابه در سراسر کشور، بر می آید، این دوره رویکرد عام به مقاله نویسی را تغییر داده و بطور دقیق، یک مطالعه پژوهشی خاص (هر چند بسیار شایع و معمول در بین جامعه محققین علوم پزشکی و سلامت یا سایر رشته های وابسته) را نشانه گیری نموده است. 
واقعیت این است که در گستره جهانی و با توجه به تخصصی شدن کلیه علوم که منطقاً متدولوژی و علوم کاربردی وابسته به آن مانند نشر علمی (نگارش مقالات علمی پژوهشی)، نیز از آن جدا نیست، دیگر آموزشهای عام نگارش مقالات علمی، نمیتواند پیامد عملی و کاربردی مورد نیاز محققین را محقق نماید. به عبارت دیگر، امروزه پژوهشگران لازم است علاوه بر تسلط بر مبانی و راهکارهای پایه یا عمومی نشر علمی، اصول و راهکارهای علمی و عملی مورد نیاز برای تدوین و نگارش هر نوع مقاله مبتنی بر مطالعات پژوهشی متنوع را فرا گیرند تا بتوانند در عرصه های بین المللی، حرفی برای گفتن داشته باشندو. دیگر دوره زمانی کارگاهها یا دوره های آموزشی «مقاله نویسی» بصورت عام به سر آمده و این دوره ها، حداکثر قادرند فراگیران خود را با اصول و راهکارهای عمومی نشر علمی آشنا نمایند. شاید بهترین گواه بر این مدعا، انتشار و تاکید بر استانداردها یا راهنماهای نگارش مقالات به تفکیک انواع مطالعات است که بدنبال تجربه موفق استاندارد CONSORT برای نگارش مقالات کارآزماییهای بالینی از سال 1996، بطور فراگیر در حال توسعه کمی و کیفی است. کافی است سری به سامانه EQUATOR که به جمع آوری و توسعه این راهنماها در جهان و در بین محققین کشورهای مختلف، مبادرت ورزیده، بزنید تا دریابید که در طول یک و نیم دهه، بیش از 300 استاندارد نگارشی برای مقالات مختلف علمی، تدوین و منتشر شده و این فرایند با جدیت و شدت هر چه تمام تر در حال توسعه است. چرا که دوره زمانی اینکه فقط با یک استاندارد یا چارچوب (بعنوان مثال چارچوب IMRaD) نمیتوانید هر نوع مقاله مبتنی بر انواع مطالعات پژوهشی را بنویسید.

در این راستا، آمارافزار بر اساس رسالت تعریف شده خود، و بر اساس نظرات محترم کاربران وفادار خود، عرصه مطالعات پژوهشی مقطعی توصیفی تحلیلی که در بین پژوهشگران کشور عزیزمان و بسیاری از کشورهای در حال توسعه، بالاترین سهم انواع مطالعات را بخود اختصاص میدهد را انتخاب نمود. میدانیم که استاندارد نگارشی STROBE برای این دسته از مطالعات مشاهده ای از سال 2007 منتشر و در اختیار محققین سراسر جهان قرار گرفته است. متاسفانه پژوهشگران کشور عزیزمان، آشنایی کمی با این راهنماها داشته و یکی از دلایل رد مقالات علمی پژوهشی پژوهشگران عزیزمان، عدم اشنایی و مهمتر فقدان تسلط کافی بر مفاهیم نظری و اصول و راهکارهای عملی این استاندارد میباشد. 

در این دوره آموزشی، ضمن تاکید بر اصول و مبانی متدولوژیک مطالعات مقطعی، بر نحوه نگارش مقالات این دسته از مطالعات تاکید گردیده و با هدف گیری چارچوب مورد تاکید ژورنالهای بسیار معتبر، مهارتهای مورد نیاز نگارش در سطح بالایی از کیفیت را به شرکت کنندگان این دوره، آموزش خواهد داد.

منتظر اخبار تکمیلی این دوره آموزشی باشید.
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.