menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۵/۹/۵ جمعه
(0)
(0)
کارگاه یکروزه «ارزیابی کیفیت کارآزماییهای بالینی»، از سری کارگاههای آموزشی ارزیابی کیفیت انواع مطالعات اولیه، برگزار گردید.
کارگاه یکروزه «ارزیابی کیفیت کارآزماییهای بالینی»، از سری کارگاههای آموزشی ارزیابی کیفیت انواع مطالعات اولیه، برگزار گردید.
در طول نزدیک به سه سال برگزاری تخصصی و حرفه ای دوره های آموزشی مرتبط با «طراحی، اجراء و نگارش مطالعات مرور سیستماتیک و متاآنالیز» و فیدبکهای اخذ شده از کلیه فراگیران و شرکت کنندگان این دوره ها، دانش و مهارت مورد نیاز برای ارزیابی کیفیت انواع مطالعات اولیه، در راس این فیدبکها قرار داشت. ارزیابی کیفیت متدولوژیک انواع مطالعات اولیه، یکی از ارکان مهم مطالعات مرور سیستماتیک بوده که میتوان آنرا یکی از تمایزات این مطالعات یا مطالعات مروری یا همان مقالات review article دانست. 
با توجه به اینکه، بر اساس اینکه نوع مطالعه اولیه در یک مرور سیستماتیک، از چه نوع مطالعه یا طراحی برخوردار باشد، دانش و مهارت مورد نیاز برای ارزیابی کیفیت متدولوژیک این دسته از مطالعات، متفاوت از دیگر انواع مطالعات اولیه میباشد. به عبارت دیگر، آموزشهای مورد نیاز برای ارزیابی کیفیت متدولوژیک مطالعات اولیه، لازم است به تفکیک انواع مطالعات اولیه مرتبط با مرورهای سیستماتیک باشد. به همین سبب، آموزشهای مورد نیاز برای ارزیابی کیفیت متدولوژیک انواع مطالعات اولیه بصورت یک سری از کارگاههای آموزشی یکروزه طراحی گردیده که در روز پنجشنبه 4 آذرماه، اولیه کارگاه از این مجموعه، یعنی «ارزیابی کیفیت کارآزماییهای بالینی»، بصورت حضوری و غیرحضوری برگزار گردید.
مباحث و سرفصلهای این کارگاه آموزشی که از ساعت 8:30 تا 17، به طول انجامید، بشرح ذیل بود:
- آشنایی با مفاهیم کیفیت متدولوژیک، روایی یا اعتبار، سوگرایی یا Bias و کیفیت انتشار یا گزارشدهی
- آشنایی با مراحل اصلی و مهم طراحی و اجرای یک کارآزمایی بالینی
- انواع طراحیهای اصلی در کارآزماییهای بالینی
- آشنایی با استاندارد یا راهنمای نگارش کارآزماییهای بالینی یا CONSORT
- آشنایی با مفهوم کیفیت متدولوژیک یا ریسک سوگرایی در مرور سیستماتیک
- آشنایی با سه ابزار مهم در ارزیابی کیفیت کارآزماییهای بالینی و مرور ایتمهای این ابزارها
- کار عملی برای ارزیابی کیفیت چند کارآزمایی بالینی 

همانطور که در عناوین فوق مشاهده میگردد، این کارگاه آموزشی میتواند برای پژوهشگران و متخصصینی که از کارآزمایی بالینی بعنوان یکی از مطالعات پژوهشی رشته علمی خود استفاده میکنند، بسیار مفید باشد. نکات عملی و کاربردی متعددی در طول این کارگاه آموزشی به شرکت کنندگان آموزش داده شد. 

فلذا علاقمندان و دوستداران این مباحث میتوانند بصورت غیرحضوری از محتوای آموزشی این کارگاه استفاده نمایند. بدین منظور میتوانید از طریق پوستر زیر، بصورت زیر ثبت نام نمایید:
ثبت نام در کارگاه ارزیابی کیفیت کارآزماییهای بالینی

علاقمندان پس از واریز وجه، تصویر فیش واریزی یا شماره حواله را به ایمیل اینجانب که در پوستر فوق درج شده، ارسال نمایند تا محتوای آموزشی کارگاه که شامل اسلایدهای دوره، مقالات آموزشی، چک لیستهای ارزیابی و از همه مهمتر، فیلهای رکورد شده ارائه مباحث در روز برگزاری کارگاه، برای آنها ارسال گردد.
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.