menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۵/۳/۲۵ سه شنبه
(1)
(0)
دوره آموزشی غیرحضوری «ارزیابی اعتبار ژورنالهای علمی» بصورت رایگان
دوره آموزشی غیرحضوری «ارزیابی اعتبار ژورنالهای علمی» بصورت رایگان

نهضت دسترسی آزاد به مقالات عملی (Open Access) بخصوص دسترسی آزاد از نوع طلایی آن (Gold OA) زمینه را برای ظهور و بروز ناشرین متعددی در مناطق مختلف جهان فراهم نمود. از آنجا که مدل اقتصادی ژونالهای OA ، عمدتا بر اساس پرداخت توسط نویسندگان استوار است(Authors-pay)، بدیهی است که اینگونه ناشرین با یک محاسبه سرانگشتی، میتوانند بهره اقتصادی حاصل از نشر علمی (انتشار مجلات یا کتب الکترونیک) را براحتی برآورد نمایند. قطعا این پیش بینی از بهره اقتصادی، برای هر فرد یا موسسه ای، بویژه موسسات یا بنگاههای سودجو، بسیار وسوسه انگیز و اغواکننده است.
از طرف دیگر، زیرساخت شبکه جهانی اینترنت و نشر الکترونیک که بتدریج در حال جایگزینی با نشر چاپی یا سنتی است، به کاهش بسیار قابل توجه هزینه های ناشرین علمی منجر گردیده است. اگر در چند دهه قبل، صنعت نشر علمی تنها در اختیار غولهای این صنعت، مانند Elsevier، Wielly، Springer و این قبیل شرکتها بوده، تدارک یک زیرساخت حداقلی برای راه اندازی چند ده ژورنال، هزینه زیادی نمیخواهد و بسیاری از ناشرین جدید با سرمایه های اندک و با شراکت یکی دو نفر، نیز پا به عرصه ظهور نهاده اند. از جمله این ناشرین میتوان به نشر Hindawi اشاره نمود که کمی بیش از یه دهه قبل با مشارکت یک زوج مصری راه اندازی گردیده است و هم اکنون بیش از 400 ژورنال علمی توسط این ناشر در حال انتشار است.     

روندهای فوق، منجر به گونه جدید و خاصی از ناشرین و ژورنالهای علمی پژوهشی گردیده که برخی متخصصین علوم اطلاعات و علم سنجی، بدانها نام «ناشرین غارتگر» یا «ژورنالهای یغماگر» نهادند. از سال 2011 روند تولید یا زایش این ناشرین و ژورنالهای زیرمجموعه آنها با سرعت و رشد نمایی شدیدی، در حال گسترش است. 

در شرایط عصر حاضر، چنانچه پژوهشگران و اساتید، بخصوص پژوهشگرانی که در ابتدای راه تولید دانش و نگارش مقالات علمی پژوهشی قرار دارند، بخاطر عدم شناخت مناسب این ناشرین، مقالات خود را در ژورنالهای زیرمجموعه آنها منتشر نمایند، ممکن است با خطر ورود به لیست سیاه مجامع معتبر علمی پژوهشی، روبرو گردند.

بنابراین برای دستیابی به شناخت کافی از این پدیده نوظهور و پیشگیری از وقوع آسیبهایی که ممکن است ناخواسته گریبان شما را بگیرد، در دوره مجازی (غیرحضوری و آفلاین) «ارزیابی اعتبار ژورنالهای علمی پژوهشی» که بصورت رایگان برای شما عزیزان طراحی شده است، شرکت فرمایید.

برای ثبت نام در این دوره، کافی است که یک ایمیل به آدرس abkeshtkar@gmail.com ارسال نموده و ضمن معرفی خود و اطلاعات تحصیلی یا شغلی، درخواست خود را مطرح فرمایید.
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.