menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۶/۹/۱۷ جمعه
(0)
(0)
برای سومین سال پیاپی، ثبت نام کارگاه آموزشی «محاسبه حجم نمونه و توان» آغاز شد
برای سومین سال پیاپی، ثبت نام کارگاه آموزشی «محاسبه حجم نمونه و توان» آغاز شد

این کارگاه / دوره آموزشی از چه زمانی شروع میگردد؟

این کارگاه / دوره آموزشی 22 ساعته از روز پنجشنبه 26 بهمن ماه آغاز گردیده و از کل مدت برنامه، 8 ساعت آن بصورت حضوری (دو جلسه چهار ساعته) و مابقی بصورت جلسات یا کلاسهای آنلاین (5 جلسه 3 ساعته آنلاین)، ارائه خواهد گردید. ارائه این دوره بصورتی خواهد بود که تا قبل از پایان سال 96، محتوای آن بصورت کامل ارائه خواهد گردید.
ضمناً جلسات حضوری این دوره / کارگاه، جلسات پایانی خواهد بود و آموزشهای نرم افزاری این دوره (کار با نرم افزارهای G*Power و ماژولهای Stata) در این جلسات حضوری، تدریس میگردد تا امکان بهره برداری و یادگیری مطلوبتر کلیه علاقمندان فراهم گردد.
با توجه به نکات مورد اشاره، اولین جلسه این دوره آنلاین بوده و مطابق روال همیشگی جلسات آنلاین آمارافزار، بین ساعات 8 تا 11 شب، برگزار خواهد گردید. ضمناً مطابق روال تمام دوره های آموزشی که با هر دو فرمت حضوری و غیرحضوری، ثبت نام علاقمندان و شرکت کنندگان، صورت میگیرد، فیلم رکورد شده تمامی کلاسهای (اعم از جلسات حضوری و جلسات آنلاین) برای کلیه عزیزان از طریق گروه تلگرامی اختصاصی این گروه (متعاقباً تشکیل میگردد)، ارسال خواهد گردید. 


 

برای ثبت نام در این دوره / کارگاه، امکان تخفیف، تا چه زمانی وجود دارد؟

همانطور که در زمان پیش ثبت نام اعلام گردیده بود، کل شهریه این دوره، 200 هزار تومان است که برای کلیه افرادیکه از آغاز پیش ثبت نام، مبلغ شهریه اولیه این دوره (50 هزار تومان) را واریز نموده بودند، این امکان وجود داشت. فلذا این افراد با پرداخت 100 هزار تومان دیگر در زمان قطعی شدن ثبت نام این دوره، کل شهریه را با تخفیف 50 هزار تومان، واریز مینمایند.

حال بمنظور رفاه حال شما علاقمندان که بهر دلیلی در زمان آغاز پیش ثبت نام از این دوره مفید و کاربردی، مطلع نشدید، امکان بهره برداری از این تخفیف تا پایان وقت روز 10 بهمن ماه (سه شنبه) وجود خواهد داشت و بدیهی است که از تاریخ 11 بهمن ماه تا زمان آغاز اولین جلسه این دوره / کارگاه (روز پنجشنبه 26 بهمن)، ثبت نام در این دوره فقط با پرداخت کل شهریه، یعنی 200 هزار تومان امکان پذیر خواهد بود.

کلیه علاقمندان به ثبت نام در این دوره، به بخشهای انتهایی این اطلاعیه مراجعه نمایند. 


چرا این دوره آموزشی مهم است؟

همانطور که میدانیم، یکی از موضوعات بسیار مهمی که از بدو طراحی یک مطالعه پژوهشی، یعنی از زمان تدوین یک پروپوزال تا تدوین گزارش آن پژوهش، نگارش مقاله مربوطه و حتی بخش «بحث و نتیجه گیری» یک مقاله، با پژوهشگر همراه است، موضوع مهم و کلیدی «حجم نمونه» میباشد. به عبارت دیگر، همواره یک پژوهشگر باید در مورد کفایت حجم نمونه، به خواننده، داور و سردبیر ژورنال مربوطه، اطمینان دهد. لازم به ذکر است که موضوع «توان یا Power» یک مطالعه پژوهشی (در بعد عمومی) و همچنین توان آزمونهای آماری (در بعد اختصاصی) نیز موضوع کاملاً در هم تنیده و مرتبط با «حجم نمونه» بوده و در برخی شرایط، سوال یا کامنت داور یا سردبیر ژورنالهای علمی پژوهشی، به این موضوع، بطور مستقیم یا غیر مستقیم اشاره دارد.

فلذا اگر بخواهیم اهمیت این دوره آموزشی و ضرورتهای آنرا، لیست نماییم به موارد زیر برمیخوریم: 
 • پژوهشگران باید در پروپوزالهای خود، برآورد مناسبی از حجم نمونه مطالعه خود، ارائه نمایند.
 • تقریباً در تمامی استانداردهای جدید نگارش مقالات علمی، لازم است در بخش مواد و روشهای مقاله، منطق برآورد حجم نمونه مطالعه و نحوه محاسبه آن، توضیح داده شود.
 • در زمان داوری مقالات، پژوهشگران، در برخی موارد، با سوال یا کامنتی در خصوص محاسبه توان مطالعه خود (آزمون آماری) مواجه شده و از آنها خواسته میشود تا ضمن محاسبه توان مطالعه، تحلیلی از این توان نیز ارائه نمایند. 
 • در موارد بیشماری، پژوهشگران در مقالات خود به موضوع «حجم نمونه» بعنوان یکی از محدودیتهای مطالعه اشاره مینمایند. همانطور که میدانید، ذکر محدودیت به تنهایی در بخش «بحث» مقاله، کافی نبوده و باید حداقل اقداماتی در مورد کاستن از اثرات این محدودیت اجراء شود. در این دوره، این اقدامات و راهکارها را فرا میگیرید.  
 • در بسیاری از طراحیهای مطالعات پژوهشی و همچنین در برخی شرایط، استفاده از فرمولهای ساده محاسبه حجم نمونه، چاره‏ساز نخواهد بود. در این شرایط نرم افزارهای محاسبه حجم نمونه و توان، کارساز خواهند بود.
 • نرم افزار  G*Power، یک نرم افزار رایگان یا Free در زمینه برآورد حجم نمونه و توان مطالعات پژوهشی است که در بسیاری از مطالعات و شرایط، امکان برآورد حجم نمونه و توان را به کاربران و پژوهشگران، میدهد. نکته حائز اهمیت در مورد این نرم‏افزار این است که علاوه بر محاسبه حجم نمونه یا توان مطالعه، در شرایط خاص، امکان تحلیل نموداری توان یا حجم نمونه نیز وجود دارد.   
 • اما برخی شرایط پیچیده مستلزم، استفاده از روشهای پیچیده‏تر است که خوشبختانه ماژولهای نرم‏افزار STATA، این امکان را برای محققین، فراهم مینماید. خوشبختانه بکارگیری هر دو راهکار استفاده از نرم‏افزارهای G*Power یا STATA، در گروه راهکارهای بسیار معتبر در زمینه محاسبه یا برآورد «حجم نمونه» و «توان مطالعه» بوده و فقط کافیست در مقاله یا گزارش خود، به منابع مربوطه، ارجاعات لازم را ارائه نمایید. این در حالیست که استفاده یا بکارگیری بسیاری از سامانه‏ها یا نرم‏افزارهای تحت وب در این زمینه، معتبر نبوده و بسیاری از ژورنالهای معتبر، اینگونه منابع را بعنوان مرجع محاسبه حجم نمونه یا توان مطالعه، قبول ندارند.   چه رشته ‏ها یا گرایشهایی میتوانند در این دوره آموزشی شرکت نمایند؟

همانطور که میدانید، موضوع برآورد حجم نمونه و توان، یک موضوع مستقل از رشته تخصصی یا فیلد علمی است. به عبارت دیگر، منطق و روش محاسبه حجم نمونه، در بین رشته‏های مختلف علمی، تفاوتی با یکدیگر ندارد. فلذا اعضای هیات علمی، پژوهشگران و دانشجویان رشته‏های زیر میتوانند گروه هدف این دوره آموزشی باشند:
 • علوم پزشکی و سلامت و رشته‏های وابسته به آن مانند تغذیه، پرستاری، مامایی، بهداشت، پیراپزشکی و ...
 • علوم روانشناسی، علوم اجتماعی و رفتاری و سایر گرایشهای مرتبط با آنها
 • علوم پایه زیستی: ژنتیک، بیوتکنولوژی، ایمونولوژی، فیزیولوژی، میکروبیولوژی و ...
 • علوم مدیریت، اقتصاد، بازرگانی و رشته‏های وابسته به آنها
 • سایر رشته‏ها و گرایشهای علوم انسانی
 • علوم کشاورزی، صنایع غذایی، محیط زیست و رشته‏های وابسته
 • و ....


آیا شرکت در این دوره آموزشی، معادل با یادگیری استفاده و بکاربردن فرمولهای محاسبه حجم نمونه است؟

یکی از ویژگیهای بارز و متمایز کننده این دوره آموزشی با آموزشهای مشابه، در این است که فقط بر روی فرمولهای محاسبه کننده حجم نمونه تمرکز نمینماید. به عبارت دیگر، در شرایط عملی و واقعی، پژوهشگران برای برآورد یا محاسبه حجم نمونه یک مطالعه پژوهشی، به چندین عامل یا فاکتور دیگر نیز باید توجه نمایند که متاسفانه در آموزشهای مشابه، نقش این عوامل یا فاکتورها، مغفول میماند. در این دوره آموزشی با نقش این عوامل و تاثیرگذاری آنها بر حجم نمونه مطالعه پژوهشی خود، آشنا میشوید و فرایند برآورد را در شرایط واقعی تمرین مینمایید.
 

آیا در این دوره آموزشی، فقط شرایط کلاسیک محاسبه حجم نمونه، یعنی مطالعات توصیفی و مطالعات تحلیلی دو گروهی، آموزش داده میشود؟

خیر. در کنار مولفه یا معیار نوع مطالعه پژوهشی که امروزه بسیار وسیعتر و گسترده‏تر از شرایط کلاسیک است، امروزه به لطف توانایی بسیار بالای نرم‏افزارها، روشهای آماری متعدد و پیچیده‏ای، توسط پژوهشگران مورد استفاده قرار میگیرد که در زمان سابمیت مقالات، سوال بسیاری از داوران و یا ادیتورها، مرتبط با کفایت حجم نمونه برای این تحلیل آماری خاص است. بعنوان مثال روشهای آماری چند متغیره‏ای مانند انواع روشهای رگرسیونی (اعم از خطی، لجستیک، کاکس، پواسون و ...)، انواع روشهای آنالیز واریانس / کوواریانس، تحلیل عاملی و ...، امروزه در درصد بالایی از مقالات مشاهده میگردد و یا مورد استفاده پژوهشگران قرار میگیرد. پس یک آموزش مفید و کاربردی در این زمینه، باید بتواند نیاز پژوهشگران در این شرایط را بخوبی و با سهولت فراهم سازد.
در این دوره آموزشی، بیش از 95 درصد شرایط و روشهای آماری که پژوهشگران در مقالات خود با آنها روبرو هستند، پوشش داده میشود و در واقع پس از شرکت در این دوره آموزشی میتوانید با خاطری آسوده به سوالات مرتبط با حجم نمونه یا توان مطالعه پژوهشی که داوران در مرحله داوری مقالات مطرح مینمایند، پاسخ دهید.شرکت در این دوره آموزشی، چگونه است؟

این دوره آموزشی متشکل از 5 جلسه آنلاین 3 ساعته، بهمراه دو جلسه حضوری 4 ساعته (مجموعاً بیش از 22 ساعت) بوده که شرکت کنندگان میتوانند با دو فرمت حضوری یا غیرحضوری، در آن شرکت فرمایند. بدیهی است که کلیه شرکت کنندگان (اعم از حضوری یا غیرحضوری) در کلاسهای آنلاین این دوره شرکت مینمایند، لیکن شرکت کنندگان غیرحضوری، بجای استفاده مستقیم از یک جلسه حضوری، فیلم رکورد شده این جلسه را دریافت مینمایند. بدیهی است که علاقمندان ساکن شهرستانهای کشور عزیزمان یا دوستانی که بهر دلیلی امکان حضور در یک جلسه موصوف را ندارند، میتوانند با استفاده از گزینه شرکت کننده غیرحضوری، به کلیه مطالب و آموزشهای این دوره بسیار مفید و کاربردی دسترسی داشته و همانند شرکت کنندگان حضوری به دانش و مهارت قابل قبولی مرتبط با اهداف این آموزش، دست پیدا کنند.
 

نحوه ثبت نام در این دوره آموزشی، چگونه است؟

شهریه این دوره آموزشی 22 ساعتی (مجموعاً شش جلسه آنلاین 3 ساعته + یک جلسه حضوری 4 ساعته) مبلغ 220،000 تومان، میباشد که البته برای دوستانی که برای شرکت در این دوره پیش ثبت نام نمایند، تخفیف قابل ملاحظه‏ای در نظر گرفته شده است:
 • شهریه شرکت کنندگانی که قصد استفاده از تخفیف قابل توجه «پیش ثبت نام» را دارند، مجموعاً 150،000 تومان (بیش از 30 درصد تخفیف) در نظر گرفته شده است که از این مبلغ، 50،000 تومان آن در زمان پیش ثبت نام واریز شده و مابقی مبلغ شهریه (100،000 تومان) تا قبل از برگزاری جلسه اول این دوره آموزشی، واریز میگردد.
 • برای قطعی شدن فرایند «پیش ثبت نام» کافی است که پس از واریز وجه پیش ثبت نام (50،000 تومان)، تصویر فیش واریزی یا شماره حواله را به تلگرام (@statware) یا ایمیل اینجانب به آدرس abkeshtkar@gmail.com ارسال فرمایید. حداکثر ظرف 48 ساعت پس از ارسال این مدرک قطعی واریز وجه، تاییدیه ثبت نام شما، از طرف بنده ارسال میگردد.
 • شماره کارت واریز کلیه وجوه شهریه (اعم از وجه پیش ثبت نام و وجه تکمیلی و ...)، به نام  اینجانب عباسعلی کشت کار، در بانک سامان میباشد:

این دوره آموزشی، در چه زمانی برگزار میگردد؟

زمان تقریبی برگزاری یا ارائه این دوره آموزشی، بهمن ماه 1396، میباشد. بدیهی است جدول زمانی برگزاری این دوره بهمراه زمان ارائه یکایک جلسات آنلاین و جلسه حضوری آن، تا قبل از 15 دی ماه سال جاری از طریق کانالهای ارتباطی آمارافزار (وب سایت آمارافزار و کانال تلگرام آمارافزار) به اطلاع عموم علاقمندان خواهد رسید، ضمناً جدول زمانی جلسات این دوره آموزشی، به ایمیل کلیه افرادی که مرحله پیش ثبت نام خود را انجام داده‏اند نیز بصورت اختصاصی، اطلاع رسانی خواهد گردید.
 

و در نهایت با شرکت در این جلسه و یادگیری و کسب مهارتهای مربوطه، قادر خواهید بود ...

 
 
 
 
 
 
 

منتظر دیدارتان هستیم!
دکتر عباس کشتکار
عضو هیات علمی دانشگاه تهران
 
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.