menusearch
amarafzar.ir
۱۴۰۱/۵/۱۷ دوشنبه
(0)
(0)
بدنبال انتشار گزارش استنادی ژورنلهای علمی (گزارش شاخصهای Impact Factor جدید)، فایل مربوطه را دریافت نمایید!
بدنبال انتشار گزارش استنادی ژورنلهای علمی (گزارش شاخصهای Impact Factor جدید)، فایل مربوطه را دریافت نمایید!

یکی از گزارشاتی که همه ساله در این ایام توسط مالکین پایگاه Web of Science (در حال حاضر مالک این مجموعه، موسسه Clarivate Analytics میباشد) منتشر میگردد، نسخه بروز شده شاخصهای IF ژورنالهای نمایه در این مجموعه میباشد که تحت عنوان «گزارش استنادی ژورنالها» یا Journal Citation Report نام گرفته است.

 

همه سالها در طول ماههای جولای یا آگوست (مصادف با ماههای تیر یا مرداد)، گزارش شاخص IF بهمراه شاخصهای مرتبط، منتشر میگردد. البته یکی از سامانه های کاربردی زیر مجموعه پایگاههای اطلاعاتی WoS ، پایگاه JCR میباشد که امکان دسترسی آنلاین به اطلاعات ژورنالهای نمایه شده را بهمراه اطلاعات شاخصهای استنادی مربوطه، به تمامی کاربران این پایگاهها میدهد.

 

تنها محدودیت این پایگاهها این است که دسترسی به آنها رایگان نبوده و در اکثر مواقع سال نیز هر چند ممکن است دسترسی به پایگاههای زیرمجموعه WoS توسط کنسرسیومهای دانشگاهی کشورمان در بیشتر ماههای سال برقرار باشد، اما دسترسی به بخش JCR در اکثر دنشگاهها با محدودیت مواجه است. بنابراین یکی از گزینه های حداقلی دسترسی به این سامانه، این است که یک فایل اکسل حاوی اطلاعات مهم ژورنالهای نمایه شده (دارای شاخص IF)، را در اختیار داشته باشیم.

 

این فایل اکسل، توسط برخی کاربران خارجی تهیه شده و در فضای وب به اشتراک گذاشته میشود. هر چند امکان جستجوی موضوعی یا دسته بندی شده ژورنالها در این فایل وجود ندارد، اما حداقل میتوان با گزینه «جستجو» در فایلهای اکسل (با زدن کلید Control + F) میتوانیم بخشی از عنوان ژورنال مورد نظر را میتوانیم جستجو نموده و به اطلاعات ژورنال مورد نظرمان، دسترسی پیدا کنیم.

 

ضمناً چنانچه در دسترسی به اطلاعات یک ژورنال، دچار تردید شویم (بدلایلی مانند تشابه یا نزدیکی نام ژورنالها و ...)، میتوانیم از کد ISSN ژورنال مربوطه که یک شناسه واحد یا انحصاری است، استفاده نماییم.

 

نکته دیگر در مورد این اطلاعات این است که هیچگاه نمیتوان به اطلاعات شاخص IF یک ژورنال در همان سال تدوین گزارش، دست پیدا نمود، چرا که باید مقالات کل دوره یکساله را برای استنادات ژورنالها، مورد ارزیابی قرار داد. بنابراین گزارشی که در سال 2022 منتشر میگردد، مقالات دوره یکساله سال 2021 را مبنای بررسی قرار میدهند. به همین خاطر، این گزارشات، همیشه یکسال از بازه زمانی انتشار گزارش، عقبتر هستند.

 

برای دسترسی به فایل حاوی این گزارش، از لینک زیر استفاده نمایید:

 

گزارش استنادی ژورنالهای WoS در سال 2021 (گزارش سال 2022)

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

1 نظر
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.