menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۸/۱/۱۹ دوشنبه
(0)
(0)
پنجمین جلسه از سری جلسات ژورنال کلاب بالینی در دانشگاه علوم پزشکی بابل با موضوع مقالات ارزش تشخیصی برگزار میگردد
پنجمین جلسه از سری جلسات ژورنال کلاب بالینی در دانشگاه علوم پزشکی بابل با موضوع مقالات ارزش تشخیصی برگزار میگردد

همانطور که حتماً اعضای محترم هیات علمی و متخصصین محترم دانشگاه علوم پزشکی بابل، بخاطر دارند تا پایان سال 1397، مجموعا 4 جلسه از سری جلسات «ژورنال کلاب بالینی» در آن دانشگاه و در مراکز آموزشی درمانی مختلف زیرمجموعه آن تشکیل گردید و ضمن اینکه در یکی دو جلسه آغازین، به ضرورتها و پیش نیازهای این جلسات، توجه شد و مطالب آموزشی مفیدی در این ارتباط، ارائه گردید (علاقمندانی که میخواهند در خصوص پیش نیازهای ژورنال کلاب بالینی مطالب مفیدی بدانند به اینجا مراجعه فرمایند)، در جلسات سوم و چهارم این سری جلسات، مقالات کارآزمایی بالینی حیطه های جراحی و کودکان در مرکز آموزشی درمانی شهید بهشتی و کودکان امیرکلا، ارائه گردید.

 

حال پنجمین جلسه از سری جلسات ژورنال کلاب بالینی در این دانشگاه، در محل مرکز کودکان امیرکلا، با موضوع مقالات حاصل از مطالعات ارزش تشخیصی، در روز پنجشنبه 22 فروردین برگزار میگردد.

 

در این جلسه، مطابق روال پیشین، یک مقاله حاصل از مطالعه ارزش تشخیصی ارائه شده و در مورد آن بحث میگردد (علاقمندانی میتوانند از این لینک، این مقاله را دریافت نمایند). 

عنوان این مقاله عبارت است از:مطالعه ارزش تشخیصی آزمونهای ALT و سونوگرافی در تشخیص کبد چرب غیرالکلی در کودکان (سال 2019)

 

لینک مقاله فوق را میتوانید اینجا مشاهده نمایید.

 

اهمیت این جلسه ژورنال کلاب در این است که ترم یا اصطلاح «مطالعات ارزش تشخیصی» یک اصطلاح نسبتاً جدید در متدولوژی انواع مطالعات پژوهشی در گروه علوم پزشکی و سلامت است. این ترم که عملاً از سال 2002 وارد فرهنگ متدولوژی مطالعات پژوهشی گردید، بتدریج و در طی سالهای بعد از آن، دستخوش تحولات و فرایندهای تکاملی قرار گرفت، بنحوی که امروزه این دسته از مطالعات، سهم قابل توجهی در بین انواع مطالعات پژوهشی گستره بزرگ سلامت و علوم پزشکی پیدا کرده و دانش و مهارتهای مرتبط با طراحی، اجراء و تحلیل آماری این مطالعات، دارای اهمیت زیادی برای پژوهشگران این فیلد میباشد.

 

به همه پژوهشگران فیلد سلامت و علوم پزشکی و حتی سایر حیطه ها و رشته های مرتبط توصیه میکنم که حتماً در خصوص این دسته از مطالعات پژوهشی، مطالعه نموده و دانش و مهارت خود را در این خصوص، ارتقاء دهند.

 

ضمناً علاقمندانی که میخواهند به فرم یا چک لیست ارزیابی نقّادانه این دسته از مقالات (ارزش تشخیصی)، دسترسی داشته باشند، چک لیست اختصاصی این مطالعات در زیر مجموعه چک لیستهای ارزیابی نقادانه CASP را توصیه میکنم (این چک لیست را میتوانید از اینجا دریافت نمایید).

 

یکی از برنامه های بنده در سال 1398 این است که انشاءالله دوره آموزشی 45 ساعته، تحت عنوان «طراحی، اجراء و تحلیل آماری مطالعات ارزش تشخیصی» را بتوانم برگزار نمایم.

 

موفق باشید! و منتظر اخبار بعدی ما باشید.

تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.