menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۶/۱۰/۲۵ دوشنبه
(0)
(0)
برای دستیابی به چک لیستها یا فرمهای «ارزیابی نقّادانه» باید به کجا مراجعه نماییم؟
برای دستیابی به چک لیستها یا فرمهای «ارزیابی نقّادانه» باید به کجا مراجعه نماییم؟

در مقاله «ژورنال کلاب»، «ژورنال کلاب متدولوژی»  و همچنین مقاله ای با نام «ارزیابی نقّادانه» با این مفهوم و کاربرد ابزارهای آن که تحت عنوان کلی Critical Appraisal Tools (CATs) نام میگیرند، آشنا شدید. حال در این مقاله قصد دارم که شما را با برخی انواع مهم و پرکاربرد اینگونه ابزارها که عمدتاً چک لیستی هستند، آشنا نمایم:

ابزارهای «برنامه مهارت ورزی ارزیابی نقّادانه» یا Critical Appraisal Skill Program که به اختصار CASP نام میگیرد:

این ابزارها از جمله معروفترین و پرکاربردترین ابزارهای ارزیابی نقادانه هستند. شاید یکی از دلایل معروفیت این ابزارها، در کنار قدمت بالای آنها (از اوایل دهه 1990 میلادی)، گستردگی این ابزارها میباشند. چک لیستهای CASP به تفکیک انواع مقالات / مطالعات بوده و تقریباً برای انواع مختلف این مقالات، ابزار اختصاصی و جدا دارند. در زیر آدرس اینترنتی وب سایت این برنامه و سپس مسیر دستیابی به انواع چک لیستهای این برنامه را مشاهده مینمایید:

وب سایت برنامه CASP

دسترسی به انواع چک لیستهای CASP

 

ابزارهای «مرکز پزشکی مبتنی بر شواهد» یا Center for Evidenced-based Medicine که به اختصار CEBM نام میگیرد:

این ابزارها نیز یکی دیگر از ابزارهای ارزیابی نقادانه هستند. تنوع و گستردگی ابزارهای ارزیابی نقادانه این مجموعه، به وسعت و گستردگی CASP نیست. 

در زیر، لینکهای مربوطه به وب سایت این مرکز و مسیر دستیابی به چک لیستها یا ابزارهای آنرا مشاهده مینمایید:

وب سایت CEBM

مسیر دستیابی به چک لیستهای CEBM

 

ابزارهای «شبکه بین دانشگاهی راهنمای بالینی اسکاتلند» یا   Scottish Intercollegiate Guidelines Network که به اختصار SIGN اطلاق میگردد: 

 

این ابزارها نیز یکی دیگر از ابزارهای ارزیابی نقادانه هستند. تنوع و گستردگی ابزارهای ارزیابی نقادانه این مجموعه، بین دو گروه فوق قرار میگیرند:

در زیر وب سایت این شبکه و مسیر دستیابی به چک لیستها یا ابزارهای این شبکه را ملاحظه مینمایید:

وب سایت SIGN

مسیر دستیابی به چک لیستهای SIGN


موفق باشید

 


 
تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.