menusearch
amarafzar.ir
۱۳۹۸/۷/۱۴ یکشنبه
(0)
(0)
پنجمین جلسه ژورنال کلاب متدولوژی آمارافزار، برگزار میگردد
پنجمین جلسه ژورنال کلاب متدولوژی آمارافزار، برگزار میگردد

با آغاز سال تحصیلی 99-1398، جلسات ژورنال کلاب متدولوژی آمارافزار نیز از سرگرفته شد. 

پنجمین جلسه این رویداد علمی پژوهشی که از سال گذشته با استقبال از جانب شما بزرگواران، روبرو گردیده بود، در روز یکشنبه 21 مهر ماه راس ساعت 9:30 در همان محل قبلی برگزاری این جلسات، یعنی دانشکده داروسازی، ساختمان قدیم، طبقه دوم، برگزار خواهد گردید.

 

عنوان مقاله ای که برای این جلسه در نظر گرفته شده است، بدین شرح است:

 

عنوان فارسی: 

شاخصهای «خطر نسبی» در مقابل «تفاضل خطر»: یکی بدون دیگری نمیتواند تفسیر شود !

 

مختصری درباره اهمیت موضوع این مقاله:

 

در سال 2010 و بعد از گذشت بیش از یکدهه از انتشار اولین ویرایش از راهنما یا گایدلاین نگارشی CONSORT که برای نگارش مقالات کارازماییهای بالینی تدوین گردیده و اولین تجربه متخصصین و متدولوژیستها برای کمک به محققین در زمینه نگارش بود، بنظر میرسید که دیگر تمامی موضوعات و مولفه هایی که میباید در این استاندارد نگارشی لحاظ گردد، صورت گرفته و حداقل تا چند سالی از این بابت، خیال تدوین کنندگان این راهنما، راحت خواهد بود. این استاندارد بعدها، راهنمای نگارشی CONSORT-2010 لقب گرفت.

 

اما هنوز کمتر از دو سال از انتشار این راهنما نگذشته بود که محققین و متخصصین طراحی و اجرای کارازماییهای بالینی که اصلی ترین  مشتریان این راهنما بودند، متوجه یک نقص در بخش «یافته های» این راهنما شدند، جاییکه به محققین و نویسندگان توصیه میکرد که یکی از اندازه های اثر خانواده «خطر نسبی» یا خانواده «تفاضل خطر» را به اختیار خودشان انتخاب نموده و در مقاله، گزارش و تفسیر نمایند.

اما موضوع از چه قرار بود؟ موضوع این بود که این دو شاخص در بسیاری از شرایط، از نظر تفسیری نیازمند یکدیگر بودند، یعنی یکی از این دو شاخص را نمیتوان بدون دیگری تفسیر نمود !

.......

برای دریافت اطلاعات بیشتر و کسب دانش و مهارت کافی در این زمینه، در این جلسه شرکت نموده و یا چنانچه نمیتوانید بهر دلیلی در این جلسات شرکت فرمایید، با عضویت در گروه تلگرامی این جلسات ژورنال کلاب، فیلم ارائه کامل این جلسات را دریافت نمایید.

 

 

تمامی خدمات و محصولات این سایت، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است.